Mount Everest: první dobytí – infografika

Datum 29. května 1953 se nesmazatelně zapsalo do historie horolezectví: poprvé byla zdolána největší hora světa – Mount Everest – která se tyčí na hranici mezi nepálským regionem Khumbu a Čínou. Dvěma odvážlivcům – Edmundu Hillarymu a Tenzingu Norgayovi – tato náročná cesta zabrala více než měsíc. Ze základního tábora, do kterého další měsíc předtím putovali, vyrazili totiž už 12. dubna.

Než se dostali na vrcholek, museli po cestě rozložit dalších 10 táborů – obrovská námaha byla nakonec odměněna patnácti minutami na vrcholku Mount Everestu. Extrémní podmínky ztěžuje navíc i vítr, který zde dosahuje rychlosti až 320 kilometrů za hodinu. Výpravu však netvořili pouze tito dva pánové, nýbrž tým čítající celkem 13 Britů, 20 Šerpů, 362 nosičů, mnoho jaků a asi 5 tun nákladu.

Tehdejší vybavení se skládalo ze sekery na led, ochranných brýlí, dýchacího zařízení a speciálního oblečení a obuvi. A jaká byla typická jídla? Dobrodruzi na výpravě jedli převážně kuřecí nudlovou polévku, sardinky, meruňky; nejčastějším nápojem pak byla limonáda a čaj.

Mount Everest byl poprvé pokořen v roce 1953.

Zdroj: esthercurtisdesign.com