Jak stolovat v cizích zemích? – Infografika
Pokud jste se již teď začali poohlížet po levných letenkách či zájezdech „first minute“ a zvažujete, kam se vydat v létě na dovolenou, určitě si zjišťujete, co v které destinaci můžete navštívit, co zajímavého zažít a také jakou místní specialitu ochutnat. Dnešní infografika vám dá nápovědu k tomu, jak se v několika turisticky oblíbených zemích chovat u stolu. Neporušovat místní etiketu a nedělat tak svému národu „ostudu“ je základ, proto:
- S jídelními hůlkami v Japonsku zacházejte opatrně; nepoužívejte je k ukazování na lidi nebo předměty a nezapichujte je svisle do misky rýže, místní věří, že to přináší smůlu.
- Kousky pečiva podávané ve Francii téměř ke každému jídlu mají své praktické využití; můžete si jimi pomoct nabírat jídlo na vidličku, čímž zabráníte zamaštěným rukám, a zároveň dobře sají omáčku, takže jí nepotřísníte sebe ani ubrus.
- V Indii je běžné objednat si na stůl více pokrmů a na svůj talíř si dávat od každého po troškách, nicméně jakmile se jednou jídlo octne na vašem talíři, je jen vaše, je totiž považováno za „znehodnocené“.
- Pokud v Itálii pozvete někoho do restaurace, očekává se, že také zaplatíte útratu. A navíc byste měli nechat spropitné pro číšníka ve výši 10 %. V Itálii se to podobně jako v téměř celém evropském prostředí automaticky očekává, na rozdíl od jiných zemí, třeba Japonska.
- Ryby jsou v Číně oblíbeným jídlem a vždy se servírují celé. Jakmile dojíte jednu polovinu ryby, vyjměte páteř a pokračujte v jídle. Nikdy rybu neobracejte, místním to evokuje převrácenu loď a takové zacházení s pokrmem prý nosí smůlu rybářům.
Zdroj: My Break Trip.co.uk