451 stupňů Fahrenheita – infografika

U nás je předním představitelem antiutopických děl Karel Čapek (vzpomeňte na R. U. R., Krakatit nebo Věc Makropulos), v Americe se ke stálicím toho žánru řadí Ray Bradbury a jeho 451 stupňů Fahrenheita, které v angličtině vyšlo v padesátých letech a do češtiny jej přeložila Jarmila Emmerová spolu s Josefem Škvoreckým, autorem Tankového praporu a dalších příběhů s Danym Smiřickým.

451 stupňů Fahrenheita (necelých 233 stupňů Celsia) je hodnota, při které se v románu vznítí papír. Reálné číslo je ale o něco vyšší, schválně zkuste vložit papír do trouby na 250 °C, bude trvat několik minut, než začne hořet. U pořádné bichle to bude ještě víc.

Kostrou příběhu publikace jsou totiž knihy – respektive jejich pálení požárníky, kteří v budoucnosti ohně zakládají –, které jsou zakázány, aby lidé neměli nad čím přemýšlet a mohli pouze konzumovat „zábavu“ z televize. Možná jste už na internetu narazili na chybou hlášku HTTP 451, která se zobrazí, když si chcete zobrazit vládou cenzurovanou stránku. Další zajímavosti najdete v infografice a hlavně v samotné knize.

451 stupňů Fahrenheita.

Zdroj: the-digital-reader.com