Ze života hmyzu… a jeho soužití s člověkem – Infografika

Věděli jste, že na světě existuje přes 20 000 druhů včel a ještě o desítku tisíc více druhů vos? Pro nás jsou tato čísla také překvapením. Co ale ví pravděpodobně každý školák, je, že včely opylují rostliny a jsou tak člověku i přírodě nesmírně užitečné. Co vás ale pravděpodobně opět zaskočí, jsou vyčíslené přínosy včel; medonosné včely vyprodukují za rok asi 200 milionů liber (jednotka hmotnosti) v obchodech prodávaného medu.

Neprávem často odsuzované vosy ale mají v přírodě také své místo! Nejen, že některé druhy vos se také podílejí na opylení rostlin, vosy jsou důležité také pro přirozenou regulaci množství hmyzu ve svém okolí.

V infografice pod článkem se dozvíte další zajímavá fakta ze života tohoto proužkovaného hmyzu, například to, které druhy žijí v rojích a které samotářsky, nebo rozdíly mezi jednotlivými druhy včel a vos. Ale co když včely a vosy potkají člověka? I v takové situaci infografika umí pomoci – představí vám způsoby, jak se chránit proti bodnutí těmito druhy hmyzu a co dělat, aby vám vosí nebo včelí roj nezamořil obydlí.

včely a vosy infografika

Zdroj: FIX.com