Největší chemické objevy roku 2015 – Infografika

Se začátkem nového roku má spousta lidí sklony nejenom dávat si pro něj předsevzetí, ale také rekapitulovat a hodnotit rok předešlý. Co nejzajímavějšího a nejprůlomovějšího se podařilo v roce 2015 objevit chemikům? Pročtěte si pečlivě infografiku pod článkem a zjistěte to!

Úspěchy a nové objevy v oboru chemie za rok 2015:

  • Nobelova cena za chemii byla v loňském roce udělena za osvětlení mechanismů opravy DNA vedoucí k objevu přípravků pro léčbu parazitických onemocnění – říční slepoty (Onchocerciázy) a malárie.
  • Za nejpevnější přírodní materiál bylo doposud považováno pavoučí vlákno. Vědci však v minulém roce objevili materiál ještě pětkrát pevnější! Je jím tkáň přílipky, mořského měkkýše. Tkáň tvořená minerály slouží tomuto organismu jako zoubky, kterými získává potravu (odírá povrch skal). Materiál může být v budoucnu použit mimo jiné pro tvrzení plastů.
  • Vědci objevili způsob, jak „vařené vejce udělat opět syrovým“, tedy vrátit proces vaření vaječného bílku – právě na vaječné bílkovině bylo demonstrováno, jak lze navrátit bílkovině její původní strukturu. Tento objev může být průlomový (a ušetří spoustu peněz) v oblasti léčby rakoviny, potravinové výroby i v dalších segmentech biotechnologického průmyslu.
  • Díky objevům v chemickém odvětví se 3D tisk stal až stokrát rychlejším, než byl doposud.

2015-This-Year-in-Chemistry

Zdroj: Compound Interest.com