„Mamahotel“ napříč Evropou – Infografika

Ještě v generaci současných čtyřicátníků bylo normální, že se mladí lidé záhy po dostudování postavili na vlastní nohy a odešli od rodičů. Dnes je ale doba jiná a mladým už se z domova příliš nechce. Důvody jsou pro to různé; pravděpodobně převládají ty finanční, protože mezi mladými je čím dál tím vyšší počet vysokoškoláků, navíc dostat dobrou práci je stále těžší a zaměstnavatelé mají stále vyšší nároky. Mladí lidé tak na samostatné zařizování ani nemají čas. Budují kariéru, užívají si, cestují. Jak jsou na tom se stěhováním od rodičů mladí lidé ve věku 25-34 let napříč Evropou? Na to vám odpoví dnešní infografika

Mladých, kteří zůstávají bydlet doma u rodičů i po pětadvacátých narozeninách, je nejvíce na Slovensku (56,6 %). V těsném závěsu se v „mamánkovství“ za našimi sousedy drží Bulharsko a Řecko (s 52,8 % a 51,6 %). Bramborovou medaili pak dostaly s nepatrným rozdílem hodnot další blízké země – Maďarsko a Polsko (43 % a 43,2 %).

Nejvíce jsou odrostlé děti samostatné v severských státech (Švédsko, Norsko, Finsko mají všechny výsledek kolem 4 %, Dánsko dokonce pouhých 1,8 %), Česká republika s Rakouskem se drží přibližně ve středu spektra. A co vy; potvrdíte statistiky nebo vystěhujete své děti z domu dřív?

Infografika děti žijící s rodiči

Zdroj: Aktuality.sk