Kočičí kokain – infografika

Jste spíše psí, nebo kočičí člověk? Dnes se zaměříme na ty, kteří nedají dopustit na méně ochočitelné domácí mazlíčky. Slyšeli jste už o šantě kočičí? Jedná se o rostlinu, která se používá nejen v bylinkářství jako ochucovadlo a léčivka, ale právě i chovateli koček. Kočky se do ní v přírodě totiž díky látce, kterou catnip (anglický název šanty, pod kterým ho najdete i ve zverimexu) vylučuje, choulí nebo listy šanty žvýkají. Ty obsahují látku zvanou nepetalakton, která na kočky stimulačně působí. Proto se jí někdy říká i „kočičí kokain“.

Bohužel jen polovina koček na tuto rostlinu reaguje. A to i přesto, že na světě se vyskytuje více než 250 druhů této byliny. Zakoupit ji můžete ve zverimexu nebo si ji klidně sami doma vypěstovat, není to nic těžkého. A proč ji kočky mají tolik rády? Nepetalakton je pro ně halucinogenní – tím, že se v ní kočky povalují, nebo ji dokonce žvýkají, jsou vlastně „na tripu“. Rauš pak trvá přibližně 15 minut.

Samotné omámení se pak projevuje různě – kočka může být ospalá a v keříku usnout nebo naopak být až přehnaně energická, může nadměrně slintat, takže bude mokrá nejen ona, ale i její okolí. To jsou ty lepší případy. Na druhou stranu jsou leckdy kočky i podrážděné a vrčí na vás, případně dokonce škrábou a koušou, na co přijdou. Catnip ale jinak není nebezpečný, určitě nehrozí ani předávkování.

Proč mají kočky rády šantu kočičí?

Zdroj: lifewithcats.tv